Slovník pojmů

PRŮTOK VZDUCHU (AIRFLOW) Systém průtoku vzduchu řídí přísun vzduchu k cívce. Spodní průtok vzduchu zvyšuje přenos chuti, zatímco horní průtok brání úniku e-liquidu. Většina atomizérů má nastavitelný průtok vzduchu, abyste si jej mohli přizpůsobit podle svých preferencí.

ATOMIZÉR Atomizér je klíčovou součástí elektronické cigarety, obsahuje topící cívku a vatový materiál pro přívod e-liquidu. Atomizátory jsou rozděleny do dvou kategorií: MTL (Mouth to Lung) pro stísněný potah a DL (Direct Lung) pro větší produkci páry.

BATERIE Při výběru vhodné baterie pro elektronickou cigaretu zvažte kapacitu v mAh a výstupní proud, který by měl být minimálně 10A pro optimální výkon. Baterie s vyšším výstupním proudem poskytují více energie.

BOOSTER Vysoce koncentrovaný nikotin určený k ředění v příchutích. Maximální povolená koncentrace nikotinu podle předpisů je 20mg/ml a maximální balení 10ml.

CLEAROMIZÉR Clearomizéry jsou atomizéry, které používají továrně vyráběné cívky. Jsou jednoduchou volbou pro začínající vapery. Stačí zašroubovat hlavu cívky a naplnit ji e-liquidem.

DIY (UČ SI SÁM) Ve světě vapingu znamená DIY postavit si vlastní cívku a použít vatový materiál. Hlavní výhodou DIY vapingu je možnost upravit si nastavení s různými cívkami a vatovými materiály. DIY atomizéry jsou určeny pro pokročilé uživatele.

DL (DIRECT LUNG) Direct Lung vaping zahrnuje přímé nasávání do plic, což produkuje více páry. Pro DL atomizéry se doporučuje používat e-liquidy s obsahem nikotinu 3mg/ml. Nejběžnějším poměrem pro DL e-liquidy je 70VG / 30PG.

DRIP TIP (NÁUSTEK) Drip tip je ústník elektronické cigarety, který přichází do styku s ústy vapera. Běžné standardy jsou 510 (úzký) a 810 (široký), vyrobené z plastu nebo nerezové oceli.

E-LIQUID (E-KAPALINA) Při výběru vhodné e-kapaliny vždy zvažte správný obsah nikotinu. Pro přímé nasávání do plic volte e-liquidy s obsahem nikotinu 3mg a pro klasické kouření 6-20mg/ml. Pokud používáte POD systém, doporučuje se použití e-kapaliny s obsahem NikSalt.

MESH Moderní alternativa klasické cívce. Mesh tělísko obsahuje kovovou síťku, která zajišťuje větší odpařovací plochu a rovnoměrné zahřívání. Mesh tělíska zlepšují projev chuti a produkci páry.

MTL (MOUTH TO LUNG) Vaping typu Mouth to Lung je styl podobný kouření klasických cigaret, kdy se vzduch nasává do úst a poté do plic. Doporučuje se používat e-liquidy s obsahem nikotinu 6-20mg/ml.

NICSALT Nejmodernější forma náplně pro elektronické cigarety. Speciální nikotin umožňuje rychlejší vstřebávání, nižší spotřebu a odpařování při nižších teplotách. Ideální volba pro POD a MTL systémy.

RDA (REBUILDABLE DRIPPING ATOMIZER) RDA, běžně označovaný jako "kapačka", je atomizér bez nádrže na e-kapalinu, který obsahuje pouze základní desku pro cívku. Mezi výhody patří nejlepší přenos chuti a možnost častého střídání e-kapalin.

RDTA (REBUILDABLE DRIPPING TANK ATOMIZER) RDTA spojuje výhody klasických RTA a kapacitních RDA atomizérů. Obsahuje volný přístup k základně v horní části atomizéru a nádrž na e-kapalinu ve spodní části.

RTA (REBUILDABLE TANK ATOMIZER) RTA je nejběžnějším typem atomizéru s nádrží pro e-kapalinu umístěnou v těle s okamžitým přívodem e-kapaliny ke cívce. Vzhledem k tomu, že u RTA vždy používáte vlastní cívky, jsou určeny pro pokročilé uživatele.

SBS MOD Oblíbený typ BOX MODů typu Side-By-Side přináší kompaktní rozměry díky konstrukci částečně skrývající atomizér.

SHAKE AND VAPE Nejjednodušší způsob míchání e-kapalin. Do příchutě přidáte bázi a nikotinové boostery, zatřesete pro lepší promíchání a máte hotovou e-kapalinu. Nejčastěji se s příchutěmi SaV setkáte v 60ml a 120ml plastových lahvičkách.

SQUONK Spodní plnění pro kapacitní atomizéry umožňuje plnění atomizéru pomocí integrované lahvičky ve spojení s vhodným MODem a odstraňuje hlavní nevýhodu kapacitních atomizérů. Plnění je zajištěno průchodným konektorem BF Pin.

REGULACE TEPLA (TEMPERATURE CONTROL) Pokročilá funkce, která při správném nastavení zabrání spálení suchého vatového materiálu. Teplotní režimy se vždy nastavují podle konkrétního materiálu cívky. Nejběžněji se setkáte s režimy pro nerezovou ocel (SS), což je jeden z nejběžnějších materiálů.

UZAVŘENÝ SYSTÉM Systém výměnných jednorázových kapslí, které nelze doplňovat. Po vyčerpání předem naplněné e-kapaliny je nutné zakoupit novou kapsli. Náhradní kapsle jsou vždy určeny pro konkrétní model zařízení.

ZRÁNÍ Doba, po kterou se jednotlivé složky příchutě promíchávají po smíchání. Většinu příchutí typu Shake and Vape můžete použít ihned po smíchání. Chuť výsledné e-kapaliny se může s časem měnit podle toho, jak složité je receptura.

Nikotin Nikotinem je organická sloučenina, kterou obsahuje tabák. Vyskytuje se v něm přirozeně, proto se dá říct, že se jedná o rostlinný pyridinový alkaloid.